Euroweek

Projekty z Civitas

Connections in the Center

Widndows Of Hope

Teatr w Zamoyskim

Dzień Absolwenta

Szkolny Budżet Partycypacyjny

Global Citizen School

Parlament Młodzieżowy

Edukacja Prawna Młodzieży

Fabryka Pełna Życia

Google Classroom

Akademia Wiedzy

II edycja projektu Windows Of Hope

 

Uczniowie naszej szkoły już po raz drugi biorą udział w projekcie Windows of Hope, organizowanym przez Żydowskie Muzeum Galicja oraz YadVashem. To współpraca szkół z Polski i z Izraela. Naszym tegorocznym partnerem jest szkoła Ort Danciger KiryatShmone. Celem projektu jest nawiązanie współpracy międzynarodowej i budowa mostów porozumienia między narodami, pozwalająca zwalczać stereotypy oraz uprzedzenia, edukacja młodzieży dotyczy polsko-żydowskiej historii. W projekcie bierze udział pięć szkół polskich i pięć izraelskich. Uczniowie mają za zadanie wspólne wykonanie projektu, którego celem jest opowiedzenie historii polsko-żydowskiej opartej o motyw „nadziei”. Efekty współpracy poznamy w kwietniu. 

Polsko-izraelski projekt w Zamoyskim


V Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kanclerza Jana Zamoyskiego w Dąbrowie Górniczej przystąpiło do międzynarodowego projektu polsko-izraelskiego pod hasłem „Windows of Hope”. Inicjatorem przedsięwzięcia jest Żydowskie Muzeum Galicja z siedzibą w Krakowie oraz Ministerstwo Edukacji Izraela. W projekcie udział bierze pięć szkół z Polski i pięć z Izraela. Celem projektu jest nawiązanie relacji pomiędzy młodymi ludźmi z obu krajów, zdobywanie wiedzy na temat wspólnej polsko-żydowskiej historii, przełamywanie stereotypów oraz poznawanie kultury obu narodów. Tematem wiodącym jest: „Nadzieja w przeszłości i teraźniejszości”. Zadanie uczniów polega na stworzeniu produktu artystycznego (wystawa wirtualna, koncert, film, komiks itp.), którego punktem wyjścia jest wspólna, polsko-żydowska historia, w jej lokalnym wymiarze. Uczniowie będą mieli okazję poznać przeszłość regionu, w którym mieszkają, odnaleźć ślady owej przeszłości w najbliższym otoczeniu, przeanalizować materiały archiwalne, porozmawiać ze świadkami historii. Na każdym etapie pracy polscy uczestnicy projektu będą się komunikować z uczniami izraelskimi. Organizatorzy mają nadzieję, że współpraca młodych ludzi zaowocuje nową jakością w relacjach polsko-izraelskich, pozwoli zbudować mosty między młodzieżą obu krajów, dostrzec to, co łączy, a nie to, co dzieli oraz przyczyni się do nawiązania przyjaźni, które będą krokiem do zwalczania, istniejących po obu stronach, uprzedzeń.

 

Szkolnymi koordynatorami projektu są:

mgr Aneta Cupiał i mgr Dorota Domagała-Pępek

Windows Of Hope

SOLIDARNI Z UKRAINĄ

Srebrna Tarcza Perspektywy 2022
Herb - Orzeł Biały

V Liceum Ogólnokształcące 

z Oddziałami Dwujęzycznymi 

im. Kanclerza Jana Zamoyskiego 

w Dąbrowie Górniczej

"Takie Rzeczypospolite będą, jakie ich młodzieży chowanie"

sekretariat@zamoyski.dg.pl

tel. 32 262 27 67

tel. 32 262 37 58

ul. Czapińskiego 8, 41-300 Dąbrowa Górnicza

BIP

RODO

Dokumenty

e-Dziennik

Microsoft Office

Plan Lekcji

Aktualności

Kontakt

Jan Zamoyski

dołacz do nas

Oficjalna strona V Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Kanclerza Zamoyskiego w Dąbrowie Górniczej