Oficjalna strona V Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Kanclerza Zamoyskiego w Dąbrowie Górniczej

dołącz do nas

odwiedziło nas

Jan Zamoyski

Kontakt

Aktualności

Plan Lekcji

Microsoft Office

e-Dziennik

Dokumenty

RODO

BIP

ul. Czapińskiego 8, 41-300 Dąbrowa Górnicza

tel. 32 262 37 58

kontakt@liceumzamoyski.pl

"Takie Rzeczypospolite będą, jakie ich młodzieży chowanie"

V Liceum Ogólnokształcące 

z Oddziałami Dwujęzycznymi 

im. Kanclerza Jana Zamoyskiego 

w Dąbrowie Górniczej

Herb - Orzeł Biały
Srebrna Tarcza Perspektywy 2022

SOLIDARNI Z UKRAINĄ

   Akademia Wiedzy

   Google Classroom

   Fabryka Pełna Życia

   Edukacja Prawna Młodzieży

  Parlament Młodzieżowy

   Global Citizen School

   Szkolny Budżet Partycypacyjny

  Projekty z Civitas

   Dzień Absolwenta

   Teatr w Zamoyskim

Nasza szkoła już od kilku lat prowadzi projekt - Edukacja Prawna Młodzieży. Obejmuje on wiedzę na temat podstawowych praw i obowiązków, funkcjonowania profilaktyki, zwalczania przestępstw oraz działalności wymiaru sprawiedliwości. Ma on na celu zapobieganie wykluczeniu prawnemu w dorosłym życiu oraz uwrażliwienie na potrzebę zachowania porządku prawnego.

Dzień z Wydziałem Prawa i Administracji

 

W dniu 17 kwietnia 2018 roku mieliśmy przyjemność uczestniczyć w Dniu z Wydziałem Prawa i Administracji na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Celem spotkania było przybliżenie oferty dydaktycznej Wydziału. Spotkanie otworzył wykład "Administracyjno-prawny status osiemnastolatka" w czasie którego zaprezentowano problemy związane z dowodami osobistymi, nadawaniem i zmianą imion oraz nazwisk, prawem jazdy, skutkami przebywania pod wpływem alkoholu, e-papierosami, a także status studenta Uniwersytetu Śląskiego.

Przedstawiciel Samorządu Studenckiego WPiA UŚ zaprezentował zasady rekrutacji na poszczególne kierunki studiów w roku akademickim 2018/2019. Działające na Wydziale Koła Naukowe Prawa Pracy oraz Debat Oksfordzkich przedstawiły swoją ofertę. Przedstawiono również zasoby jakimi dysponuje biblioteka wydziałowa wspierająca pracę i rozwój studentów. Następnie udaliśmy się na wycieczkę po Wydziale Prawa i Administracji zorganizowaną przez przedstawicieli kół naukowych działających na Wydziale.

Konferencja "Prawo karne wobec dziecka jako ofiary i jaki sprawcy"

 

Jedenasty kwietnia 2018 roku był dla uczniów naszego liceum dniem, w którym mogli zdobyć wiedzę na temat statusu prawnego nieletnich, dzięki uczestnictwu w Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej ,,Prawo karne wobec dziecka jako ofiary i jako sprawcy’’ na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w ramach projektu edukacyjnego "Edukacja Prawna Młodzieży". Konferencja była podzielona na dwa panele: studencko-doktorancki oraz ekspercki. W tym pierwszym poruszono niezwykle aktualne tematy takie jak porwania rodzicielskie, zjawisko groomingu oraz analiza age of consent w świetle systemów prawnych z całego świata.

Po serii piętnastominutowych prelekcji nastąpił czas na zadawanie pytań. Wtedy inicjatywę przejęli policjanci obecni na auli - ich wiedza i doświadczenie pozwoliły na nieco bardziej precyzyjną dyskusję, w którą włączyła się cała publiczność, a jej część zdecydowała się opuścić przerwę regeneracyjną na rzecz wysłuchania pełnych odpowiedzi studentów i doktorantów. Ci, którzy wybrali się do uniwersyteckiego bufetu mieli przyjemność usłyszeć grę na pianinie w holu oraz zapoznać się ze studenckim menu. Po zakończeniu przerwy rozpoczął się drugi panel, w którym brali udział eksperci. Wyobraźnię uczestników poruszył opis warunków panujących w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych wygłoszony przez dr Aleksandrę Wentkowską. Tematem, który również niewątpliwe zapadnie w pamięci na całe życie, była prelekcja dr. n. med. Rafała Skowronka, wspierana prezentacją multimedialną, przedstawiającą prawdziwe oblicze medycyny sądowej.

   Fit Planeta