Euroweek

Projekty z Civitas

Connections in the Center

Widndows Of Hope

Teatr w Zamoyskim

Dzień Absolwenta

Szkolny Budżet Partycypacyjny

Global Citizen School

Parlament Młodzieżowy

Edukacja Prawna Młodzieży

Fabryka Pełna Życia

Google Classroom

Akademia Wiedzy

Edukacja Prawna Młodzieży

Konferencja "Prawo karne wobec dziecka jako ofiary i jaki sprawcy"

 

Jedenasty kwietnia 2018 roku był dla uczniów naszego liceum dniem, w którym mogli zdobyć wiedzę na temat statusu prawnego nieletnich, dzięki uczestnictwu w Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej ,,Prawo karne wobec dziecka jako ofiary i jako sprawcy’’ na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w ramach projektu edukacyjnego "Edukacja Prawna Młodzieży". Konferencja była podzielona na dwa panele: studencko-doktorancki oraz ekspercki. W tym pierwszym poruszono niezwykle aktualne tematy takie jak porwania rodzicielskie, zjawisko groomingu oraz analiza age of consent w świetle systemów prawnych z całego świata.

Po serii piętnastominutowych prelekcji nastąpił czas na zadawanie pytań. Wtedy inicjatywę przejęli policjanci obecni na auli - ich wiedza i doświadczenie pozwoliły na nieco bardziej precyzyjną dyskusję, w którą włączyła się cała publiczność, a jej część zdecydowała się opuścić przerwę regeneracyjną na rzecz wysłuchania pełnych odpowiedzi studentów i doktorantów. Ci, którzy wybrali się do uniwersyteckiego bufetu mieli przyjemność usłyszeć grę na pianinie w holu oraz zapoznać się ze studenckim menu. Po zakończeniu przerwy rozpoczął się drugi panel, w którym brali udział eksperci. Wyobraźnię uczestników poruszył opis warunków panujących w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych wygłoszony przez dr Aleksandrę Wentkowską. Tematem, który również niewątpliwe zapadnie w pamięci na całe życie, była prelekcja dr. n. med. Rafała Skowronka, wspierana prezentacją multimedialną, przedstawiającą prawdziwe oblicze medycyny sądowej.

Dzień z Wydziałem Prawa i Administracji

 

W dniu 17 kwietnia 2018 roku mieliśmy przyjemność uczestniczyć w Dniu z Wydziałem Prawa i Administracji na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Celem spotkania było przybliżenie oferty dydaktycznej Wydziału. Spotkanie otworzył wykład "Administracyjno-prawny status osiemnastolatka" w czasie którego zaprezentowano problemy związane z dowodami osobistymi, nadawaniem i zmianą imion oraz nazwisk, prawem jazdy, skutkami przebywania pod wpływem alkoholu, e-papierosami, a także status studenta Uniwersytetu Śląskiego.

Przedstawiciel Samorządu Studenckiego WPiA UŚ zaprezentował zasady rekrutacji na poszczególne kierunki studiów w roku akademickim 2018/2019. Działające na Wydziale Koła Naukowe Prawa Pracy oraz Debat Oksfordzkich przedstawiły swoją ofertę. Przedstawiono również zasoby jakimi dysponuje biblioteka wydziałowa wspierająca pracę i rozwój studentów. Następnie udaliśmy się na wycieczkę po Wydziale Prawa i Administracji zorganizowaną przez przedstawicieli kół naukowych działających na Wydziale.

Nasza szkoła już od kilku lat prowadzi projekt - Edukacja Prawna Młodzieży. Obejmuje on wiedzę na temat podstawowych praw i obowiązków, funkcjonowania profilaktyki, zwalczania przestępstw oraz działalności wymiaru sprawiedliwości. Ma on na celu zapobieganie wykluczeniu prawnemu w dorosłym życiu oraz uwrażliwienie na potrzebę zachowania porządku prawnego.

SOLIDARNI Z UKRAINĄ

Srebrna Tarcza Perspektywy 2022
Herb - Orzeł Biały

V Liceum Ogólnokształcące 

z Oddziałami Dwujęzycznymi 

im. Kanclerza Jana Zamoyskiego 

w Dąbrowie Górniczej

"Takie Rzeczypospolite będą, jakie ich młodzieży chowanie"

sekretariat@zamoyski.dg.pl

tel. 32 262 27 67

tel. 32 262 37 58

ul. Czapińskiego 8, 41-300 Dąbrowa Górnicza

BIP

RODO

Dokumenty

e-Dziennik

Microsoft Office

Plan Lekcji

Aktualności

Kontakt

Jan Zamoyski

dołacz do nas

Oficjalna strona V Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Kanclerza Zamoyskiego w Dąbrowie Górniczej