Oficjalna strona V Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Kanclerza Zamoyskiego w Dąbrowie Górniczej

dołącz do nas

odwiedziło nas

   Integracja szkolna

   Geneza i idea

   Puchar Prezydenta RP

   Fundusz stypendialny "Jesteśmy z Wami"

   Edycje

Jan Zamoyski

Kontakt

Aktualności

Plan Lekcji

Microsoft Office

e-Dziennik

Dokumenty

RODO

BIP

ul. Czapińskiego 8, 41-300 Dąbrowa Górnicza

tel. 32 262 37 58

kontakt@liceumzamoyski.pl

"Takie Rzeczypospolite będą, jakie ich młodzieży chowanie"

V Liceum Ogólnokształcące 

z Oddziałami Dwujęzycznymi 

im. Kanclerza Jana Zamoyskiego 

w Dąbrowie Górniczej

Herb - Orzeł Biały
Srebrna Tarcza Perspektywy 2022

SOLIDARNI Z UKRAINĄ

Geneza i idea

 

Paraspartakiada Śląska i Zagłębia

 

Paraspartakiada jest cykliczną (co roczną) imprezą integracyjną organizowaną na terenie Dąbrowy Górniczej przez Duszpasterstwo Osób Niepełnosprawnych Diecezji Sosnowieckiej, V Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kanclerza Jana Zamoyskiego w Dąbrowie Górniczej, Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Osóbom Niepełnosprawnym Neuron w Dąbrowie Górniczej. Partnerami tego przedsięwzięcia są Urząd Miasta Dąbrowa Górnicza oraz Centrum Sportu i Rekreacji w Dąbrowie Górniczej. Honorowy patronat nad tym wydarzeniem obejmują: Biskup sosnowiecki, Śląski Kurator Oświaty i Prezydent Miasta Dąbrowa Górnicza. Każdorazowo w Paraspartakiadzie bierze udział ok. 350-400 niepełnosprawnych zawodników, z około 35 ośrodków z różnych województw Polski południowej. W przebiegu imprezy pomaga 100 wolontariuszy wraz z opiekunami z V Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kanclerza Jana Zamoyskiego w Dąbrowie Górniczej, dąbrowskich gimnazjów oraz Specjalnego  Ośrodka  Szkolno -Wychowawczego dla Dzieci Słabo Widzących i Niewidomych w Dąbrowie Górniczej.

 

Geneza

 

W 2000 roku z inicjatywy ks. Pawła Kempińskiego wraz z Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży zorganizowany został Jubileusz Dzieci. Na to spotkanie przybyły również osoby niepełnosprawne, które w tłumie uczestników nie zostały jednak zauważone. Organizatorzy postanowili w następnym roku zainicjować cykl imprez i spotkań dla młodzieży niepełnosprawnej i ich zdrowych rówieśników. W ten sposób zrodziła się idea Paraspartakiady Śląska i Zagłębia, w której co roku bierze udział coraz większa liczba uczestników.

 

Idea

 

Szeroko rozumiana idea współzawodnictwa i integracji dokonuje się poprzez rywalizację sportową osób niepełnosprawnych oraz kontakt  osób niepełnosprawnych z pełnosprawnymi rówieśnikami. Zawody sportowe to pewien wysiłek fizyczny i psychiczny. Olimpijska forma Paraspartakiady zapoznaje uczestników z zasadami fair-play, pozwala poznać nowych przyjaciół, uczy współzawodnictwa i zdrowej rywalizacji. Pozwala poznać także smak przegranej (choć każdy kto podejmuje to sportowe wyzwanie jest już zwycięzcą). Wolontariusze biorący udział w tym przedsięwzięciu uczą się bezinteresownej pomocy osobom niepełnosprawnym, otwartości na potrzeby innych, w sposób praktyczny realizując idee integracji.