Euroweek

Projekty z Civitas

Connections in the Center

Widndows Of Hope

Teatr w Zamoyskim

Dzień Absolwenta

Szkolny Budżet Partycypacyjny

Global Citizen School

Parlament Młodzieżowy

Edukacja Prawna Młodzieży

Fabryka Pełna Życia

Google Classroom

Akademia Wiedzy

Parlament Młodzieży po raz siódmy

 

Za nami dwudniowe obrady VII Edycji Parlamentu Młodzieży zorganizowane przez nasze Liceum we współpracy z Urzędem Miejskim w Dąbrowie Górniczej. Temat tegorocznych obrad to „Młodzi ludzi świadomi globalnych szans i zagrożeń we współczesnym świecie.” Dziękujemy wszystkim uczestnikom i opiekunom za współpracę i zaangażowanie. Parlament Młodzieżowy to projekt edukacyjny, którego celem jest kształtowanie postaw obywatelskich, doskonalenie umiejętności retorycznych oraz uświadomienie młodemu pokoleniu poczucia decyzyjności za sprawy dotyczące naszej przyszłości. W pierwszym dniu obrad Parlamentu uczniowie spotykają się w VLO i pod kierunkiem koordynatorów wcielają się w rolę posłów, pracując w komisjach sejmowych. Uwieńczeniem pracy pierwszego dnia obrad Parlamentu są przygotowane przez „młodych posłów” projekty ustaw. Drugiego dnia obrady, odbywają się w Sali Sesyjnej Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej, gdzie „młodzi politycy” wygłaszają swoje mowy, zadają pytania, toczą dyskusje i głosują nad projektami swoich ustaw. Po podsumowaniu obrad Parlamentu Młodzieżowego Organizatorzy przyznają Tytuł Najlepszego Mówcy, który tym razem otrzymała Maja Szostak z SP 3. Gratulujemy

Parlament Młodzieżowy

Wycieczka do Warszawy. Zwiedzanie Sejmu

 

5 czerwca 2018 roku grupa uczniów naszego liceum i dąbrowskich gimnazjów miała okazję zwiedzić, na zaproszenie Pani Poseł Ewy Malik, Sejm RP. Wizyta w Warszawie była ostatnim elementem projektu Parlament Młodzieży organizowanego przez Zamoyskiego już od pięciu lat. Wszystkim uczestnikom tegorocznej edycji obrad i ich opiekunom serdecznie dziękujemy za udział i zaangażowanie.

Parlament Młodzieżowy o przyszłości Europy

 

W dniach 26 i 28 kwietnia nasze Liceum wraz z Urzędem Miejskim w Dąbrowie Górniczej przy wsparciu Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego zorganizowało po raz czwarty obrady Parlamentu Młodzieżowego nt. Europa dwóch prędkości – szansa, czy zagrożenie? W dwudniowych zajęciach uczestniczyła młodzież z niemal wszystkich dąbrowskich gimnazjów. Uczniowie wcielili się w rolę posłów, pracując w poszczególnych komisjach przygotowujących projekty ustaw.

Drugiego dnia obrady, otworzone przez Naczelnik Wydziału Oświaty Panią Elżbietę Gęcę, przeniosły się do Sali Sesyjnej Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej, gdzie młodzi politycy wysłuchali wykładu tematycznego wygłoszonego przez Pana dr hab. Tomasza Kubina z WNS UŚ, a następnie wygłaszali swoje mowy, zadawali pytania, toczyli emocjonujące dyskusje i głosowali nad projektami swoich ustaw. Organizatorzy przyznali również Tytuł Najlepszego Mówcy tegorocznych obrad, który otrzymał Michał Kowynia z Gimnazjum nr 9.

Ostatnim akcentem tegorocznej Edycji Parlamentu Młodzieżowego będzie czerwcowy wyjazd do Warszawy w celu zwiedzenia Sejmu i Senatu RP.

Parlament Młodzieżowy to projekt edukacyjny, który organizowany  jest od 2012 roku we  współpracy VLO z Oddziałami Dwujęzycznymi z Urzędem Miejskim w Dąbrowie Górniczej. Pomysłodawcą tego przedsięwzięcia jest nauczyciel Ewelina Bałdyga. Celem projektu jest kształtowanie postaw obywatelskich i patriotycznych poprzez popularyzowanie i upowszechnianie wiedzy o wydarzeniach Polski, Europy i Świata, doskonalenie umiejętności retorycznych oraz uświadomienie młodemu pokoleniu poczucia decyzyjności za sprawy dotyczące przyszłości naszego kraju. W  realizacji tego  projektu brali  udział  uczniowie dąbrowskich Szkół Gimnazjalnych, a następnie Szkół Podstawowych. Każdorazowo podczas obrad kolejnych sesji Parlamentu Młodzieżowego uczniowie podejmowali aktualne zagadnienia dotyczące spraw Polski, Europy i Świata. W pierwszym dniu obrad Parlamentu uczniowie spotykają  się w VLO z Oddziałami Dwujęzycznymi  i pod kierunkiem  nauczycieli-koordynatorów wcielają się w rolę posłów, pracując w komisjach  sejmowych. Uwieńczeniem pracy pierwszego dnia obrad Parlamentu są przygotowane przez „młodych posłów” projekty ustaw. Drugiego dnia obrady, odbywają się w Sali Sesyjnej Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej, gdzie „młodzi politycy” wygłaszają  swoje mowy, zadają pytania, toczą emocjonujące dyskusje i głosują nad projektami swoich ustaw. Po podsumowaniu obrad Parlamentu Młodzieżowego Organizatorzy  przyznają Tytuł Najlepszego Mówcy. Ostatnim etapem każdej edycji Parlamentu Młodzieżowego jest sponsorowany wyjazd uczestników do Warszawy w celu zwiedzenia Parlamentu  RP.

SOLIDARNI Z UKRAINĄ

Srebrna Tarcza Perspektywy 2022
Herb - Orzeł Biały

V Liceum Ogólnokształcące 

z Oddziałami Dwujęzycznymi 

im. Kanclerza Jana Zamoyskiego 

w Dąbrowie Górniczej

"Takie Rzeczypospolite będą, jakie ich młodzieży chowanie"

sekretariat@zamoyski.dg.pl

tel. 32 262 27 67

tel. 32 262 37 58

ul. Czapińskiego 8, 41-300 Dąbrowa Górnicza

BIP

RODO

Dokumenty

e-Dziennik

Microsoft Office

Plan Lekcji

Aktualności

Kontakt

Jan Zamoyski

dołacz do nas

Oficjalna strona V Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Kanclerza Zamoyskiego w Dąbrowie Górniczej