Oficjalna strona V Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Kanclerza Zamoyskiego w Dąbrowie Górniczej

dołącz do nas

odwiedziło nas

Jan Zamoyski

Kontakt

Aktualności

Plan Lekcji

Microsoft Office

e-Dziennik

Dokumenty

RODO

BIP

ul. Czapińskiego 8, 41-300 Dąbrowa Górnicza

tel. 32 262 37 58

kontakt@liceumzamoyski.pl

"Takie Rzeczypospolite będą, jakie ich młodzieży chowanie"

V Liceum Ogólnokształcące 

z Oddziałami Dwujęzycznymi 

im. Kanclerza Jana Zamoyskiego 

w Dąbrowie Górniczej

Herb - Orzeł Biały
Srebrna Tarcza Perspektywy 2022

SOLIDARNI Z UKRAINĄ

   Akademia Wiedzy

   Google Classroom

   Fabryka Pełna Życia

   Edukacja Prawna Młodzieży

  Parlament Młodzieżowy

   Global Citizen School

   Szkolny Budżet Partycypacyjny

  Projekty z Civitas

   Dzień Absolwenta

   Teatr w Zamoyskim

   Fit Planeta

Parlament Młodzieżowy to projekt edukacyjny, który organizowany  jest od 2012 roku we  współpracy VLO z Oddziałami Dwujęzycznymi z Urzędem Miejskim w Dąbrowie Górniczej. Pomysłodawcą tego przedsięwzięcia jest nauczyciel Ewelina Bałdyga. Celem projektu jest kształtowanie postaw obywatelskich i patriotycznych poprzez popularyzowanie i upowszechnianie wiedzy o wydarzeniach Polski, Europy i Świata, doskonalenie umiejętności retorycznych oraz uświadomienie młodemu pokoleniu poczucia decyzyjności za sprawy dotyczące  przyszłości naszego kraju. W  realizacji tego  projektu brali  udział  uczniowie dąbrowskich Szkół Gimnazjalnych, a następnie Szkół Podstawowych. Każdorazowo podczas obrad kolejnych sesji Parlamentu Młodzieżowego uczniowie podejmowali aktualne zagadnienia dotyczące spraw Polski, Europy i Świata. W pierwszym dniu obrad Parlamentu uczniowie spotykają  się w VLO z Oddziałami Dwujęzycznymi  i pod kierunkiem  nauczycieli-koordynatorów wcielają się w rolę posłów, pracując w komisjach  sejmowych. Uwieńczeniem pracy pierwszego dnia obrad Parlamentu są przygotowane przez „młodych posłów” projekty ustaw. Drugiego dnia obrady, odbywają  się w Sali Sesyjnej Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej, gdzie „młodzi politycy” wygłaszają  swoje mowy, zadają pytania, toczą emocjonujące dyskusje i głosują nad projektami swoich ustaw. Po podsumowaniu obrad Parlamentu Młodzieżowego Organizatorzy  przyznają Tytuł Najlepszego Mówcy. Ostatnim etapem każdej edycji Parlamentu Młodzieżowego jest sponsorowany wyjazd uczestników do Warszawy w celu zwiedzenia Parlamentu  RP.

Parlament Młodzieżowy o przyszłości Europy

 

W dniach 26 i 28 kwietnia nasze Liceum wraz z Urzędem Miejskim w Dąbrowie Górniczej przy wsparciu Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego zorganizowało po raz czwarty obrady Parlamentu Młodzieżowego nt. Europa dwóch prędkości – szansa, czy zagrożenie? W dwudniowych zajęciach uczestniczyła młodzież z niemal wszystkich dąbrowskich gimnazjów. Uczniowie wcielili się w rolę posłów, pracując w poszczególnych komisjach przygotowujących projekty ustaw.

Drugiego dnia obrady, otworzone przez Naczelnik Wydziału Oświaty Panią Elżbietę Gęcę, przeniosły się do Sali Sesyjnej Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej, gdzie młodzi politycy wysłuchali wykładu tematycznego wygłoszonego przez Pana dr hab. Tomasza Kubina z WNS UŚ, a następnie wygłaszali swoje mowy, zadawali pytania, toczyli emocjonujące dyskusje i głosowali nad projektami swoich ustaw. Organizatorzy przyznali również Tytuł Najlepszego Mówcy tegorocznych obrad, który otrzymał Michał Kowynia z Gimnazjum nr 9.

Ostatnim akcentem tegorocznej Edycji Parlamentu Młodzieżowego będzie czerwcowy wyjazd do Warszawy w celu zwiedzenia Sejmu i Senatu RP.

Wycieczka do Warszawy. Zwiedzanie Sejmu

 

5 czerwca 2018 roku grupa uczniów naszego liceum i dąbrowskich gimnazjów miała okazję zwiedzić, na zaproszenie Pani Poseł Ewy Malik, Sejm RP. Wizyta w Warszawie była ostatnim elementem projektu Parlament Młodzieży organizowanego przez Zamoyskiego już od pięciu lat. Wszystkim uczestnikom tegorocznej edycji obrad i ich opiekunom serdecznie dziękujemy za udział i zaangażowanie.