Rada Rodziców

   Rada Szkoły

   Doradca Zawodowy

   Rzecznik Praw Dziecka

   Pedagog i Psycholog

   Projekty edukacyjne

   Gabinet medyczny

   Samorząd szkolny

   Biblioteka szkolna

Jan Zamoyski

Kontakt

Aktualności

Plan Lekcji

Microsoft Office

e-Dziennik

Dokumenty

RODO

BIP

ul. Czapińskiego 8, 41-300 Dąbrowa Górnicza

tel. 32 262 37 58

kontakt@liceumzamoyski.pl

"Takie Rzeczypospolite będą, jakie ich młodzieży chowanie"

V Liceum Ogólnokształcące 

z Oddziałami Dwujęzycznymi 

im. Kanclerza Jana Zamoyskiego 

w Dąbrowie Górniczej

Biblioteka szkolna

 

Harmonogram pracy biblioteki szkolnej:

Adam Forman

Sługi Boże

 

Z Mostka Czarownic łączącego wieże wrocławskiego kościoła rzuca się młoda Niemka, milionerka. Samobójstwo? Dla prowadzącego śledztwo komisarza Warskiego to nie jest oczywiste, tym bardziej że wkrótce w podobnych okolicznościach ginie kolejna kobieta.

W śledztwo wtrąca się policjantka z Berlina Ana Wittesch.

Demoniczna muzyka, niebezpieczny romans, polscy agenci Stasi, duchowni z przeszłością i mroczne kościelne wnętrza – „Sługi boże” to kryminał, który mistrzowsko prowadzi czytelnika po labiryncie intrygi i do końca pozostawia go w niepewności, gdzie bije źródło zła. Dwie nieprzespane noce w kleszczach lęku. Chcecie to przeżyć? Sięgnijcie po „Sługi boże”

Elżbieta Cherezińska

Harda

 

Książę Mieszko nie pozostawiał swym dzieciom złudzeń. Każde z nich miało być wykonawcą jego woli, ku chwale i tryumfowi księstwa. Świętosławie wskazał Północ i przez małżeństwo z królem Szwecji, Erikiem, uczynił ją gwarantką ważnego sojuszu. Świętosława posłusznie wykonała powierzone przez ojca zadanie, ale po śmierci Mieszka sama chciał a decydować o swoim losie. Rozpoczęły się wojny… „Harda” to niezwykły portret Świętosławy, córki Mieszka i Dobrawy, siostry Bolesława Chrobrego, królowej Szwecji, Danii, Norwegii i Anglii. Pasja, ambicja, walka o miłość i wpływy. Barwna, filmowa opowieść o początkach nie tylko Polski.

Czytamy w Orient Expressie

Aniela Ślipek

 

Kryminał to obecnie topowy gatunek literacki. Nie jest on jednak wymysłem naszych czasów. Do klasyki należą książki Arthura Conana Doyle’a, Agathy Christie, Gilberta Chestertona czy Raymonda Chandlera. Niestety, choć zasłużeni dla literatury, często są to już twórcy zapomniani lub mało znani. Chcąc przybliżyć młodzieży teksty Agathy Christie i postacie stworzonych przez nią detektywów Herkulesa Poirota i panny Marple, biblioteka zorganizowała na przełomie grudnia 2016 i stycznia 2017 akcję „Czytamy w Orient Expressie” promującą twórczość brytyjskiej pisarki. W stylowej scenerii czytelni zamienionej na wagon ekskluzywnego Orient Expressu uczniowie naszej szkoły mieli możliwość czytać i słuchać czytanych na głos, w języku polskim i angielskim, fragmentów takich powieści jak: „Morderstwo w Orient Expressie” (ang. „Murder on the Orient Express”), „I nie było już nikogo” (ang. „And Then There Were None”), „Noc w bibliotece” (ang. „The Body in the Library”), „Zabójstwo Rogera Ackroyda” (ang. „The Murder of Roger Ackroyd”), (…).

 

To już druga odsłona, organizowanej przez bibliotekę akcji, której celem nadrzędnym jest promowanie czytelnictwa i integracja społeczności szkolnej. Miło nam poinformowąc, że w tegorocznym projekcjie wzięło udział ponad 120 uczniów. Wychodząc naprzeciw zgłaszanym przez nich propozycjom, już dziś zapraszamy na kolejną edycję naszych spotkań z literaturą

Nowe spojrzenie na historię

Milena Jamrocha

 

13 stycznia 2017 r. z inicjatywy biblioteki szkolnej uczniowie kilku klas naszej szkoły wzięli udział w spektaklu "Romeo i Julia" w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Spektakl na podstawie dramatu Williama Szekspira, który wszyscy dobrze znamy, doskonale wyreżyserował aktor młodego pokolenia Marcin Hycnar. Jak wiadomo, w tym dramacie nie możemy spodziewać się szczęśliwego zakończenia. Stare urazy i rodowa nienawiść doprowadzają zakochanych do samobójczej śmierci, od której nie ma już odwrotu. A jednak nie była to kolejna sztampowa, nudna inscenizacja lektury szkolnej, wprost przeciwnie, było to odtworzenie historii na nowo, nadanie jej nowego życia.Kochankowie z Werony przedstawieni są we współczesnych realiach, tańczą do dyskotekowej muzyki i ubierają się jak dzisiejsi nastolatkowie. Trafnie w tych rolach obsadzeni Marcin Wojciechowski (Romeo) i Ewa Jakubowicz (Julia) emanowali energią i świeżością, autentycznie wprowadzając widza w klimat przedstawianej historii. Na szczególne wyróżnienie zasługują jednak Marcin Sianko (Merkucjo) i Daniel Malchar (Benvolio), ponieważ to właśnie kreowane przez nich postaci rozśmieszały publikę (jak np. brawurowo śpiewane falsetem przeboje Bee Gees), dostarczały dużo skrajnych emocji oraz nadawały charakteru całości. Na gromkie brawa zasługuje także choreograf Marcin Prusak, ponieważ partie taneczne stały się wyjątkowym atutem spektaklu. Muzyka była umiejętnie dobrana, a choreografia budziła zachwyt. Dodatkowo, dzięki staraniom naszych pań bibliotekarek, mieliśmy możliwość oglądania tego widowiska z pierwszych rzędów, w związku z czym wszystko przemawiało do nas bardziej i lepiej mogliśmy wczuć się w to, co działo się na scenie.Opuściliśmy Teatr pełni zachwytu i zdumienia spowodowanego tym, w jak przystępny i atrakcyjny sposób została odtworzona ta powszechnie przecież znana historia. 

Oficjalna strona V Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Kanclerza Zamoyskiego w Dąbrowie Górniczej

mapa strony

dołącz do nas

odwiedziło nas