wycieczki międzynarodowe

Erasmus+

wymiana

polsko-portugalska

wymiana

polsko-belgijska

wymiana

polsko-niemiecka

Euroweek

YFU

>>> przejdź do strony głównej <<<

galeria zdjęć 

śledź nas na facebooku

Świątecznych jarmarków jest w Wiedniu wiele i  są po prostu cudne: precle z jabłkami, migdałami, czekoladą  i lukrem rozpływają się w ustach, nozdrza drażni przyjemnie zapach gorących korzennych napojów, oczy wabią bajecznie kolorowe szklane, drewniane i fajansowe aniołki, bałwanki, ptaszki i inne wyszukane ozdoby choinkowe. Co można jeszcze polecić? Albertinę, bo mało jest galerii malarstwa, które proponują tak przemyślany  dobór  i czytelny sposób ekspozycji obrazów. Kunsthistorisches Muzeum to oczywiście wiedeński number one, płótna tam zgromadzone są genialne, ale właśnie do  Albertniny warto wybrać się, jeśli chcemy zobaczyć sztukę, która podniesie nas na duchu. Tych, którzy jeszcze nie byli, zachęcamy do wycieczki do Wiednia, nie pożałujecie.  


 Ewa Król

„A wy dokąd”? „Oczywiście, że do Wiednia” -  odpowiedziała zgodnym chórem 57 osobowa ekipa uczniów i pod opieką czterech nauczycieli i nieocenionego Pana Rysia z „Abraksasa” wyruszyła 7 grudnia do stolicy Austrii. Tylko 500 kilometrów i lądujemy w mieście Mozarta i Hundertwassera. Może nie wszyscy wiedzą, ale na przełomie XIX i XX wieku do Wiednia jeździło się do opery, na koncerty, wystawy i oczywiście na tak zwany wypad bez specjalnego celu. My wierni tej tradycji postanowiliśmy odwiedzić bożonarodzeniowe jarmarki, złożyć wizytę Sisi i Franciszkowi Józefowi w Schönbrunn i pokłonić się Marii Teresie, zobaczyć, jakie to piękne obrazy udało się zgromadzić austriackim arystokratom - kolekcjonerom i miłośnikom sztuki bez tytułów oraz wypić filiżankę kawy i zjeść  kawałek tortu Sachera. Oczywiście byliśmy też na Kahlenbergu, żeby podziękować naszemu królowi Janowi III, że ocalił to piękne miasto i Europę. 

Austria

USA

Paryż - Amsterdam

Szkocja - Wielka Brytania

Hiszpania

Austria - Wiedeń

SOLIDARNI Z UKRAINĄ

Srebrna Tarcza Perspektywy 2022
Herb - Orzeł Biały

V Liceum Ogólnokształcące 

z Oddziałami Dwujęzycznymi 

im. Kanclerza Jana Zamoyskiego 

w Dąbrowie Górniczej

"Takie Rzeczypospolite będą, jakie ich młodzieży chowanie"

sekretariat@zamoyski.dg.pl

tel. 32 262 27 67

tel. 32 262 37 58

ul. Czapińskiego 8, 41-300 Dąbrowa Górnicza

BIP

RODO

Dokumenty

e-Dziennik

Microsoft Office

Plan Lekcji

Aktualności

Kontakt

Jan Zamoyski

dołacz do nas

Oficjalna strona V Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Kanclerza Zamoyskiego w Dąbrowie Górniczej