Nareszcie nadszedł ten moment! W dniach 25.05.-1.06.2023. Portugalczycy przyjechali do nas. Podczas drugiej części wymiany wiele się działo… W pierwszy dzień odebraliśmy naszych przyjaciół z Krakowa, który w dalszej części dnia zwiedzaliśmy. Nazajutrz Portugalczycy mieli okazję zobaczyć jak wygląda Dąbrowa Górnicza, uczestniczyć w lekcjach w Zamoyskim i tworzyli swoje własne torby w MOPT! Czas w weekend był organizowany przez rodziny goszczące i przepełniony najróżniejszymi atrakcjami. Przez następne dni zwiedzaliśmy takie miejsca jak Ogrodzieniec, Pustynie Błędowską, Auschwitz-Birkenau i Katowice. Na koniec, w szkole, zorganizowana była kolacja, gdzie podsumowaliśmy pobyt Portugalczyków w Polsce. Kiedy żegnaliśmy naszych kolegów i koleżanki nie kryliśmy łez w oczach. Mamy nadzieję, że nasz kontakt się nie urwie i że spotkamy się jeszcze raz.

W dniach 26.03.-2.04.2023 odbyła się wymiana uczniów Zamoyskiego z Portugalią. Naszą przygodę zaczęliśmy podróżą do Krakowa, a potem samolotem do Porto. Cały tydzień minął nam na zwiedzaniu takich miejsc jak Oliveira do Hospital i okoliczne miejscowości, Coimbra, Figueira da Foz i wiele innych. Oprócz tego nasi uczniowie mogli zobaczyć jak wyglądają portugalskie lekcje, a nawet uczestniczyć w warsztatach gotowania i rysunku. Uczyli się również popularnej piosenki po portugalsku. 
Teraz my czekamy na naszych portugalskich przyjaciół, którzy przylecą do nas w maju.

>>> przejdź do strony głównej <<<

galeria zdjęć 

śledź nas na facebooku

wycieczki międzynarodowe

Erasmus+

wymiana

polsko-portugalska

wymiana

polsko-belgijska

wymiana

polsko-niemiecka

MICC

YFU

Niedokończony rozdział

wymiana polsko-portugalska

Nadszedł więc czas na zwiedzanie. Na naszym planie znalazł się Pomnik Smoka Wawelskiego i Katedra na Wawelu, w których historie i legendy wprowadzili nas polscy uczniowie. Przekazując te informacje w języku angielskim.
Po spacerze po dawnej stolicy Polski, nadszedł czas na obiad. Zdecydowaliśmy się na zabranie naszych gości do tradycyjnej polskiej restauracji. Tam już po lepszym zapoznaniu doszło do żywych, często głośnych konwersacji.
Ostatnim przystankiem tego długiego dnia, przed powrotem do domu oczywiście, był Tauron Arena Kraków. Obiekt, który specjalnie wybraliśmy z myślą o naszych gościach, zafascynowanych piłką nożną.
W kolejnych dnia pokazaliśmy naszym gościom Katowice, Dąbrowę Górniczą oraz Zabytkową Kopalnię Srebra w Tarnowskich Górach.
Po siedmiu dniach nadszedł czas rozstania. Zbiórka znowu na ulicy Jaworowej, tym razem by pożegnać naszych nowych znajomych.
Rozdaliśmy prezenty i wielokrotnie przytuliliśmy wszystkich. Nikt nie chciał się rozstawać. Jedyne co nas pocieszało to myśl, że za pół roku znowu się spotkamy, tym razem w Portugalii.
Co przyniosła nam wymiana? Wiele nowych znajomości, satysfakcję z podzielenia się naszą kulturą i historią z innymi, parę napisanych wspólnie piosenek (nie żartuję) i oczywiście wspaniałe wspomnienia.

Z przyjemnością pragniemy poinformować, że po okresie pandemii udało nam się reaktywować wymianę z Portugalią. Grupa polska pojedzie do Portugalii jako pierwsza w ostatnim tygodniu marca 2023r., natomiast grupa portugalska przyjedzie z rewizytą do Polski w maju br.

W dniach 18.11.2019r. – 25.11.2019r. odbyła się wymiana zagraniczna, w której uczestniczyli uczniowie V Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kanclerza Jana Zamoyskiego i uczniowie z Portugalii. Była to niezapomniana przygoda, która nie odbyłaby się bez zaangażowania nauczycieli i uczniów obu szkół. Celem takich wymian zwykle jest poznanie innych kultur i nawiązanie nowych znajomości. Teraz opowiem trochę o przebiegu samej wymiany.

Wymiana rozpoczęła się od zbiórki na ulicy Jaworowej. O 10:00 rano wyruszyliśmy do Krakowa na pierwsze spotkanie z naszymi gośćmi. Wszyscy byli podekscytowani, przejęci, a nawet przerażeni nadchodzącym spotkaniem. Niedługo po odebraniu Portugalczyków z lotniska znaleźliśmy się w centrum Krakowa, niedaleko Wawelu. Po wyjściu z autokaru wymiana oficjalnie się rozpoczęła. Pierwsze rozmowy choć trochę utrudnione problemami z komunikacją przebiegły bardzo dobrze. Wymiana to jednak nie same rozmowy, a też poznawanie kultury i historii obu krajów.

SOLIDARNI Z UKRAINĄ

Srebrna Tarcza Perspektywy 2022
Herb - Orzeł Biały

V Liceum Ogólnokształcące 

z Oddziałami Dwujęzycznymi 

im. Kanclerza Jana Zamoyskiego 

w Dąbrowie Górniczej

"Takie Rzeczypospolite będą, jakie ich młodzieży chowanie"

sekretariat@zamoyski.dg.pl

tel. 32 262 27 67

tel. 32 262 37 58

ul. Czapińskiego 8, 41-300 Dąbrowa Górnicza

BIP

RODO

Dokumenty

e-Dziennik

Microsoft Office

Plan Lekcji

Aktualności

Kontakt

Jan Zamoyski

dołacz do nas

Oficjalna strona V Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Kanclerza Zamoyskiego w Dąbrowie Górniczej