wycieczki międzynarodowe

Erasmus+

wymiana

polsko-portugalska

wymiana

polsko-belgijska

wymiana

polsko-niemiecka

MICC

YFU

wymiana polsko-belgijska

2019/2020

2018/2019

2019/2020

2022/2023

Wymiana polsko-belgijska

(2019) 

 

W ramach wymiany europejskiej, która wpisała się do corocznych działań naszej Szkoły, w dniach 4-10 listopada 2019r. gościliśmy partnerów ze szkoły z Belgii. Przywitaliśmy ich w niedzielny poranek na lotnisku w iście filmowym stylu - z transparentami z ich imionami! Było warto! Ich zaskoczenie i radość była nieoceoniona! :)


Przyjechało siedemnaścioro uczniów wraz z dwiema nauczycielkami. To był bardzo ekscutujący czas dla wszystkich. Podczas swojego pobytu mieli okazję poznać kulturę, język polski i obyczaje naszego kraju. Naszym gościom bardzo przypadła do gustu Dąbrowa Górnicza, kompleks Zalewów Pogoria i miasta ościenne. Zachwyciła ich różnorodność walorów zarówno kulturowych, historycznych jak i turystycznych Polski.

 

Zawiązały się nowe znajomości i przyjaźnie. Belgijczycy zachwyceni gościnnością swoich gospodarzy, z łezką w oku żegnali się z nami. Zauroczeni, już nie mogà się doczekać kolejnej możliwości przyjazdu do Polski, a tymczasem to my czekamy z niecierpliwością na rewizytę w Belgii :)


Jedno jest pewne: jeśli chcecie, aby belgijskim gościom posiłek przypadł do gustu, nie częstujcie ich bigosem ani żurkiem - przypominają im zepsute potrawy (!) ;-) Raczej zaserwujcie rozmaite sałatki, domowy rosołek, rolady, kluski śląskie, kopytka, kompot owocowy czy nasze tradycyjne wypieki (np. makowiec, sernik). A, i jeszcze jedno - bardzo im się spodobał nasz szkolny radiowęzeł i już obmyślają jak zaimpletentować ten pomysł w ich szkole.


Z tego miejsca gorąco dziękujemy za ogromne zaangażowanie wszystkich osób, które przyczyniły się, aby tegoroczna wymiana z Belgią na terenie Polski była tak wspaniałym przedsięwzięciem! Pozdrawiamy

W ramach partnerskiej współpracy ze szkołą Rozenberg w Mol w Belgii uczniowie naszej szkoły uczestniczą w wymianie polsko-belgijskiej. Wizyty w Polsce i Belgii trwają tydzień, a językiem wymiany jest język angielski. Dzięki udziałowi w wymianie uczniowie mają możliwość przełamywania barier językowych i praktycznego zastosowania języka angielskiego w sytuacjach życia codziennego.

Corocznie w wymianie udział bierze około 15 uczniów ze szkoły polskiej i taka sama ilość ze szkoły partnerskiej. Uczniowie dobierani są w międzynarodowe pary na podstawie informacji zawartych w wypełnianych wcześniej kwestionariuszach. Podczas wymiany są podejmowani przez rodzinę dobranego ucznia.

Co roku wymiana przebiega pod innym hasłem – tematem. Jak do tej pory pojawiły się między innymi następujące tematy: muzyka, kuchnia czy Afryka. Organizowane są różnorodne zajęcia na terenie szkoły, jak i poza nią. Dzięki wymianie  uczniowie mają możliwość odwiedzenia najbardziej interesujących miejsc w regionie, zarówno w Polsce jak i w Belgii.

W wymianie mogą wziąć udział uczniowie klas od 1 do 3. Rekrutacja odbywa się zawsze na początku roku szkolnego – we wrześniu.

SOLIDARNI Z UKRAINĄ

Srebrna Tarcza Perspektywy 2022
Herb - Orzeł Biały

V Liceum Ogólnokształcące 

z Oddziałami Dwujęzycznymi 

im. Kanclerza Jana Zamoyskiego 

w Dąbrowie Górniczej

"Takie Rzeczypospolite będą, jakie ich młodzieży chowanie"

sekretariat@zamoyski.dg.pl

tel. 32 262 27 67

tel. 32 262 37 58

ul. Czapińskiego 8, 41-300 Dąbrowa Górnicza

BIP

RODO

Dokumenty

e-Dziennik

Microsoft Office

Plan Lekcji

Aktualności

Kontakt

Jan Zamoyski

dołacz do nas

Oficjalna strona V Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Kanclerza Zamoyskiego w Dąbrowie Górniczej