Galeria powiązana z artykułem

12 listopada 2019

Święto Ognia - Guy Fawkes` Day

W czwartek 7 listopada świetlica Zamoyskiego na parę godzin zamieniła się w piwnicę pod londyńską Izbą Lordów. Przyćmione światło, małe latarenki porozstawiane tu i ówdzie, nastrojowa, mroczna muzyka przywitały nieco zaskoczonych uczniów klas pierwszych.
Szkoła została już wcześniej przyozdobiona barwnymi plakatami, na których królowały postacie w kapeluszach, maski, pióropusze fajerwerków.
Pierwszoklasiści obejrzeli uważnie prezentację na temat historii i obchodów dnia 5 listopada w Wielkiej Brytanii. W tym dniu w roku 1605 ujęto spiskowców, którzy z przyczyn politycznych i religijnych zamierzali wysadzić w powietrze obradujący parlament wraz z królem Jakubem I Stuartem. Zamach się nie powiódł, wykryto spisek, a beczki z prochem nigdy nie wybuchły.
Winnych ukarano, a od tej pory dzień 5 listopada jest okazją do świętowania – pochodów z kukłą przedstawiającą Guya Fawkesa (jednego z przeciwników króla), palenia ognisk, strzelania z fajerwerków oraz pochłaniania przysmaków.
Pierwszoklasiści sprawnie rozwiązali quiz, a następnie poczęstowali się słodyczami i zapalili zimne ognie. Wpisaliśmy się w brytyjską tradycją, spędzając miło czas.

 

SOLIDARNI Z UKRAINĄ

Srebrna Tarcza Perspektywy 2022
Herb - Orzeł Biały

V Liceum Ogólnokształcące 

z Oddziałami Dwujęzycznymi 

im. Kanclerza Jana Zamoyskiego 

w Dąbrowie Górniczej

"Takie Rzeczypospolite będą, jakie ich młodzieży chowanie"

sekretariat@zamoyski.dg.pl

tel. 32 262 27 67

tel. 32 262 37 58

ul. Czapińskiego 8, 41-300 Dąbrowa Górnicza

BIP

RODO

Dokumenty

e-Dziennik

Microsoft Office

Plan Lekcji

Aktualności

Kontakt

Jan Zamoyski

dołacz do nas

Oficjalna strona V Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Kanclerza Zamoyskiego w Dąbrowie Górniczej