Lubię to
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nasze media społecznościowe.
Bożydar
Jagiellończyk
P. Kochanowska
W dniach 11–17 maja 2026 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w polsko-niemieckiej wymianie młodzieży, poświęconej tematowi „Świat, to najpiękniejszy dar, jaki otrzymał człowiek”. Był to bardzo intensywny tydzień, w którym nie tylko pracowaliśmy nad w/w zadaniem, ale zwiedzaliśmy ważne i ciekawe dla polskiej historii, kultury i przyrody miejsca.
Tradycyjnie zaczęliśmy od wizyty w Muzeum Auschwitz-Birkenau, aby uczestniczyć w wyjątkowej lekcji pamięci o niemieckich nazistowskich zbrodniach. Byliśmy rzecz jasna w Krakowie na Wawelu.
W ramach projektu „Piękno zaklęte w czterech żywiołach” wysłuchaliśmy wykładu o polskim malarstwie pejzażowym XIX wieku. Wcześniej uczestnicy wspólnie prezentowali na warsztatach polskie i niemieckie malarstwo ukazujące żywioł: wody, ognia, ziemi i powietrza. Ten pierwszy żywioł dał nam się trochę we znaki, kiedy wyruszyliśmy w kolejnych dniach na wycieczkę do Zakopanego i następnie do Doliny Kościeliskiej. Na szczęście mieliśmy też słońce, co widać na załączonych obrazkach.
Grupa zintegrowała się wyjątkowo, nikt się nie nudził ani w czasie oficjalnego programu, ani w tzw. czasie w rodzinie. Niektórzy uczniowie wybrali się nawet do stolicy ze swoimi niemieckimi kolegami i wjechali na 35 piętro Pałacu Kultury.
Wiemy, że kilka osób planuje się spotkać w wakacje w Berlinie. I o to chodzi.
Tak trzymać!!! Nie ma lepszej reklamy, niż to, że wymiany są super.
Koordynatorzy wymiany
Anna Podgórska i Ewa Król
V Liceum Ogólnokształcące
z Oddziałami Dwujęzycznymi
im. Kanclerza Jana Zamoyskiego
w Dąbrowie Górniczej
"Takie Rzeczypospolite będą, jakie ich młodzieży chowanie"
Jan Zamoyski
Solidarni
z Ukrainą
Oficjalna strona V Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Kanclerza Zamoyskiego w Dąbrowie Górniczej