Spotkajmy się w Zamoyskim ... 

26 kwietnia 2023

Lekcje geografii inaczej… na Wydziale Nauk Przyrodniczych

Z okazji Dnia Ziemi klasa I D brała udział w GeoPikniku orgaznizowanym przez Wydział Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu.
Na początku wysłuchaliśmy wykładu Prof. Dr hab. Janusza Janeczka „ Czy dogonimy atomowego króliczka?” Polska od prawie pół wieku przymierza się do budowy elektrowni jądrowej. Kolejne, odsuwane w czasie daty jej uruchomienia nasuwają skojarzenia z popularną kiedyś piosenką Skaldów „Króliczek”, w której śpiewano, że „nie o to chodzi by złowić króliczka ale by gonić go”. Czy i tym razem elektrownia jądrowa w naszym kraju okaże się złudnym mirażem? Czy jej potrzebujemy ? Gdzie powstanie i czy będzie bezpieczna ? Skąd weźmiemy paliwo do reaktorów i co zrobimy z promieniotwórczymi odpadami ? Na te i inne pytania starał się odpowiedzieć w czasie wykładu prowadzący.


Później zwiedzaliśmy wydziałowe Muzeum Nauk o Ziemi z przewodnikiem, uczniowie dowiedzieli się mnóstwa informacji dotyczących przeszłości geologicznej Ziemi, zobaczyli skały i minerały o których uczyli się na lekcjach geografii. Poznali świat organizmów żywych z minionych epok geologicznych , mogli dotknąć „przeszłości” – dosłownie, śmiałkowie trzymali w rękach Wija, w kambrze osiągały one wielkość ponad 2 metrów! To niezapomniane wrażenia!
Ciekawostką były zorze polarne na innych planetach, uczniowie dowiedzieli się także dlaczego meteoryty węgliste są tak cenne dla naukowców, Jak powstawał węgiel kamienny w naszym regionie , zobaczyli Jak wyglądał krajobraz okolic Zawiercia- Marciszowa 240 milionów lat temu. Dlaczego niektóre minerały zabijają np. arsenopiryt czy cynober, a były wykorzystywane do wyrobu kosmetyków w dawnych czasach!  Poznaliśmy też naszych przodków. 
W przerwach między zajęciami mogliśmy odwiedzić  różne stanowiska pokazowe- przybliżające hydrologię, meteorologię, geologię, glacjologię, paleontologię, dendrochronologię.
Na koniec  uczestniczyliśmy w warsztatach prowadzonych przez  dr Agnieszkę Piechotę  ArcGIS Online – nowoczesne narzędzie do tworzenia cyfrowych map. 


Uczniowie  w prosty i przyjazny sposób dowiedzieli się  jak współcześnie wykonuje się mapy oraz przypomnieli sobie co to jest GIS i do czego służy. Warsztaty odbywały się na komputerach z użyciem aplikacji ArcGIS Online, którą będą mogli również wykorzystać na zajęciach w szkole jak i w domu. Najfajniejsza była samodzielna próba stworzenia mapy zagrożeń geologicznych świata. Okazało się, że cyfrową mapę tematyczną wcale nie tak trudno jest zrobić. To było ciekawe doświadczenie


Byliśmy tez świadkami uruchomienia pierwszej w Polsce Stacji Czytania Krajobrazu. Stacja powstała na dachu „Żylety”. Panoramiczne plansze opisujące strukturę i fizjonomię krajobrazu widocznego z dachy Wydziału, ułatwiają poznanie i interpretowanie tego co obserwujemy. Niektórzy próbowali znaleźć budynek Zamoyskiego.
Jednym słowem było mnóstwo atrakcji,  konkursów, no i żywy Dinozaur.

 

SOLIDARNI Z UKRAINĄ

Srebrna Tarcza Perspektywy 2022
Herb - Orzeł Biały

V Liceum Ogólnokształcące 

z Oddziałami Dwujęzycznymi 

im. Kanclerza Jana Zamoyskiego 

w Dąbrowie Górniczej

"Takie Rzeczypospolite będą, jakie ich młodzieży chowanie"

sekretariat@zamoyski.dg.pl

tel. 32 262 27 67

tel. 32 262 37 58

ul. Czapińskiego 8, 41-300 Dąbrowa Górnicza

BIP

RODO

Dokumenty

e-Dziennik

Microsoft Office

Plan Lekcji

Aktualności

Kontakt

Jan Zamoyski

dołacz do nas

Oficjalna strona V Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Kanclerza Zamoyskiego w Dąbrowie Górniczej