Oficjalna strona V Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Kanclerza Zamoyskiego w Dąbrowie Górniczej

dołącz do nas

odwiedziło nas

Jan Zamoyski

Kontakt

Aktualności

Plan Lekcji

Microsoft Office

e-Dziennik

Dokumenty

RODO

BIP

ul. Czapińskiego 8, 41-300 Dąbrowa Górnicza

tel. 32 262 37 58

kontakt@liceumzamoyski.pl

"Takie Rzeczypospolite będą, jakie ich młodzieży chowanie"

V Liceum Ogólnokształcące 

z Oddziałami Dwujęzycznymi 

im. Kanclerza Jana Zamoyskiego 

w Dąbrowie Górniczej

Herb - Orzeł Biały
Srebrna Tarcza Perspektywy 2022

SOLIDARNI Z UKRAINĄ

Jakub Szpruch z klasy 3EN w Finale Ogólnopolskiego Konkursu Geologicznego, 
swoją pracą:  W oczekiwaniu na kolejne ochłodzenie-zlodowacenia w  mojej okolicy zagwarantował sobie udział finale. 
W tego rocznej edycji do etapu finałowego zostało zakwalifikowanych 35 najlepszych prac uczniów, z czego połowa została oceniona na 80 i więcej punktów w tym gronie znalazła się praca Jakuba! GRATULACJE!
 
Jakub w swojej pracy opisał ślady jakie pozostawił lądolód w naszej okolicy - znalazł je na  Pustyni Błędowskiej, na terenach dawnej kopalni- przy zbiorniku wodnym Kuźnica Warężyńska, w okolicach Janowa - we wsi Czepno, wsi Piasek oraz w okolicach Rezerwatu Szachownica, gdzie  występują głównie utwory lodowca środkowopolskiego. Znajdują się tu między innymi wzgórza moreny czołowej -  formy budującej aktywności lodowca, a także jaskinia Szachownica która jest przykładem erozyjnej działalności postglacjalnej
Mimo, że południowa część Polski, gdzie występuje głównie rzeźba staro-glacjalna, nie kojarzy nam się tak bardzo ze zlodowaceniami  jak np. Mazury - przykład rzeźby młodo glacjalnej, to można spotkać tu wiele ciekawych form polodowcowych. Są to między innymi sandry, moreny denne i czołowe, złoża piasków do powstania których przyczynił się topniejący lodowiec, a nawet jaskinie wyrzeźbione wodą z lodowca. Znajdują się tu także osady polodowcowe, w różnorodnych formach, od średnio okruchowego piasku  po bardzo drobno okruchowe gliny. Utwory lodowca są świetnie widoczne mimo upływu czasu kilkuset tysięcy lat. Pokazuje nam to jak wielki udział miał lodowiec w tworzeniu krajobrazu również  obszarów wyżynnych.
 
Przed Kubą dużo pracy, przygotowanie do finału, który odbędzie się na początku kwietnia. Musi odpowiedzieć na pytania: Co to takiego fauna ediakarańska? Gdzie na świecie ją odnaleziono? W skałach jakiego wieku występuje? Surowce krytyczne- czym są i dlaczego są uznawane za krytyczne? Jakie surowce w Polsce i Europie są uznawane za krytyczne? Jakie surowce krytyczne występują w Polsce – gdzie i w jakim kontekście geologicznym?  i wiele innych. Trzymamy kciuki!!!!! 
 

Awans do finału

05 marca 2022