Choroby nerek. Chiny i Korea Północna

 

Dnia 19.11.2018 roku w ramach Akademii Wiedzy mieliśmy przyjemność gościć
Pana prof. Rajmunda Michalskiego z Polskiej Akademii Nauk w Zabrzu, który tym razem przyjechał do nas spotkanie wraz córką z Panią Agnieszką Michalską. Dzięki temu mogliśmy oprócz bardzo istotnych dla nas informacji dotyczących dbałości o nasze zdrowie, przenieść się w odmienną dla nas kulturę wschodu.

Pan Profesor zapoznał nas z problemami ludzi z chorobami nerek, znaczeniem dializy i transplantacji, jak również znaczeniem badań wcześnie wykrywających podstępną chorobę nerek. Poznaliśmy cele Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Osób Dializowanych w Krakowie. https://pl-pl.facebook.com/OSOD.INFO/

W drugiej części spotkania prowadzonej przez Panią Agnieszkę Michalską mogliśmy się zapoznać się z kulturą Chin i Korei Północnej. Dowiedzieliśmy się wiele ciekawostek z życia chińczyków i korańczyków, którzy żyją w świecie tak odmiennym od naszego.

 

5 grudzień 2018

O spełnieniu marzeń  kilku pokoleń Polaków w ramach Akademii Wiedzy

 

W dniu 21 listopada 2018 r. gościł w naszej szkole pan dr hab. Miłosz Skrzypek z Zakładu Historii Najnowszej 1918-1945 Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Temat wykładu „Początki II Rzeczypospolitej”... skorelowany został z przypadającym w tym roku jubileuszem odzyskania przez Polskę niepodległości – jedyną w swoim rodzaju okazją do pogłębiania wiedzy na temat bezprecedensowych historycznych wydarzeń w naszym państwie. Lekcja dotyczyła różnych koncepcji odzyskania niepodległości, rodzenia się nowej państwowości, roli wielkich Polaków, Piłsudskiego, Dmowskiego, elit II RP oraz sporów dotyczących granic powstającego państwa. Panu dr. hab. Miłoszowi Skrzypkowi dziękujemy za zbudowanie tym wykładem niepowtarzalnej atmosfery uczelni wyższej.

 

7 grudzień 2018

Akademia Wiedzy

 

W tym tygodniu gościliśmy przedstawicieli Instytutu Języków Romańskich i Translatoryki Uniwersytetu Śląskiego: 21 listopada na spotkaniu z uczniami pani Aleksandra Bogusławska wygłosiła wykład zatytułowany   „Podróż do świata literatury francuskiej”, a 23 listopada pan Ryszard Wylecioł przedstawił blaski i cienie zawodu tłumacza - „Diversi aspetti di traduzione della triade polacco-italiano-inglese”. Serdecznie dziękujemy za odwiedzenie naszej szkoły!

 

7 grudzień 2018

Akademia Wiedzy - IJA

 

W dniach 20-23 listopada 2018 roku w ramach Akademii Wiedzy odbyły się w naszej szkole wykłady i warsztaty przeprowadzone przez wykładowców Instytutu Języka Angielskiego i Instytutu Kultur i Literatur Anglojęzycznych.

Uczniowie V Liceum mogli wysłuchać wykładu dotyczącego ogólnie pojętego zagadnienia wymowy w języku angielskim „Why is correct pronunciation in EFL crucial?” przeprowadzonego przez mgr Dorotę Lipińską i wykładu „English vs Englishes. What is happening to this language?” o szeroko pojętym zagadnieniu zmian w języku angielskim autorstwa dr Iwony Droni. Ponadto mgr Marcin Hanuszkiewicz przeprowadził warsztaty językowe dotyczące zagadnień dźwiękowych (Listening workshop). Ostania część dotyczyła języka i kultury arabskiej - mgr Dariusz Jakubowski przeprowadził wykład o temacie „Wprowadzenie do języka arabskiego”, a mgr Malwina Waksmańska, lic. Anna Lenart i lic. Justyna Siwiec przeprowadziły wykład z elementami warsztatów „Society and culture in Arabic countries”.

 

7 grudzień 2018

SOLIDARNI Z UKRAINĄ

Srebrna Tarcza Perspektywy 2022
Herb - Orzeł Biały

V Liceum Ogólnokształcące 

z Oddziałami Dwujęzycznymi 

im. Kanclerza Jana Zamoyskiego 

w Dąbrowie Górniczej

"Takie Rzeczypospolite będą, jakie ich młodzieży chowanie"

sekretariat@zamoyski.dg.pl

tel. 32 262 27 67

tel. 32 262 37 58

ul. Czapińskiego 8, 41-300 Dąbrowa Górnicza

BIP

RODO

Dokumenty

e-Dziennik

Microsoft Office

Plan Lekcji

Aktualności

Kontakt

Jan Zamoyski

dołacz do nas

Oficjalna strona V Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Kanclerza Zamoyskiego w Dąbrowie Górniczej